Početna Vijesti 10 funkcija koje je Apple kopirao sa Androida

10 funkcija koje je Apple kopirao sa Androida

Inovacija do danas ostaje jedan od ključnih stubova koji su doveli Apple do vrha tehnologije. Uz iPhone, MacBook, iPad, iPod i druge proizvode sa upečatljivim dizajnom i istaknutim karakteristikama. Međutim, karakteristike koje Apple ugrađuje u svoje uređaje nisu uvijek njegove originalne ideje . Tokom godina, Apple je prilagodio i integrisao neke popularne ideje koje su već prisutne u Android ekosistemu kako bi poboljšao korisničko iskustvo svojih uređaja.

Always-On Display

Ovo je funkcija koja drži ekran pametnog telefona uvijek uključenim . Omogućava vam da vidite vrijeme, obavještenja i druge informacije bez potrebe da otključavate telefon. Dostupan na Android pametnim telefonima već duže vrijeme, Always-On Display je predstavljen na iPhone 14 Pro sa iOS 16 .

Uporedi cijene mobilnih telefona

Widgeti na početnom ekranu

Inspirisani računarima, widgeti na početnom ekranu omogućavaju brz pristup određenim funkcijama aplikacije bez nužnog otvaranja navedenih aplikacija. Dostupan je na Android pametnim telefonima od 2009. godine , s mogućnošću prilagođavanja i premještanja. Morali smo čekati da iOS 14 stignu na iPhone.

Poboljšan multitasking i podijeljeni ekran

Bilo je to 2016. godine kada je Google implementirao Android 7.0 (Nougat) sa funkcijom podijeljenog ekrana. Omogućava vam da podijelite ekran na dva dijela kako biste istovremeno koristili dvije aplikacije. Apple je konačno dodao poboljšanu podršku za više zadataka sa iPad OS15 , omogućavajući korištenje dvije aplikacije jedna pored druge na iPadu. Funkcija koju brend još uvijek nije uveo u svoje iPhone uređaje .

Prilagođavanje interfejsa

Android nudi visok nivo prilagođavanja, omogućavajući vam da promijenite ikone, teme i još mnogo toga. Sa temama, korisnik može, na primjer, promijeniti boju ikona, njihov oblik i način na koji su prikazane. Iako Apple još uvijek nije dozvolio teme, počeo je nuditi veću fleksibilnost s iOS 14 i iOS 16 , uključujući prilagođavanje ikona aplikacija i početnih ekrana.

Bežično punjenje

Prvi pametni telefon koji podržava bežično punjenje stigao je 2012. godine , a koristi Android 4.2 (Jelly Bean) . Bio je to Nexus 4. Sljedeće godine su ga različiti proizvođači Androida integrisali u svoje pametne telefone. Morali smo čekati 5 godina, do iPhonea 8, da ga Apple doda svojim pametnim telefonima.

Dark Mode

Sloboda prilagođavanja je oduvijek bila zaštitni znak Androida. U tom kontekstu je tamni način rada, koji smanjuje svjetlinu ekrana i štedi energiju, dodan Android pametnim telefonima s verzijom 9 . Sledeće godine, Apple ga je integrisao u svoj ekosistem sa iOS 13 .

Način uštede energije

Način rada za uštedu energije je funkcija prisutna od Androida 5.0 Lollipop, 2014. godine . Pomaže produžiti vijek trajanja baterije ograničavanjem određenih pozadinskih aktivnosti. Sljedeće, 2015. godine, Apple ga je dodao na svoje mobilne uređaje s iOS 9.

Grupna obavještenja

Ova funkcija omogućava pametnom telefonu da grupiše slična obavještenja kako bi omogućila lakše upravljanje za korisnika. Android ga je nudio od verzije 7.0 (Nougat). Apple je ovu funkciju dodao u iOS 12 2018. godine .

Obavještenja na zaključanom telefonu

Još jedna karakteristika personalizacije koju je Apple dugo ograničavao, omogućava korisnicima da vide obavještenja bez potrebe za otključavanjem pametnog telefona . Dostupan je na Android uređajima od verzije 5.0 (Lollilop). Apple je to dozvolio tek 2021. godine s ažuriranjem iOS 14.5.

Na kraju krajeva, inovacija nije samo stvaranje onoga što ne postoji, to takođe znači poboljšanje onoga što već postoji. Ovaj fenomen je uobičajen u industriji pametnih telefona, gdje se popularne funkcije prenose različitim operativnim sistemima. Pa zar adaptacija i prilagođavanje od nas nisu stvorili to što jesmo? Zašto se ovo ne bi odnosilo i na telefone?

info
Odricanje odgovornosti: Informacije navedene u ovom članku zasnovane su na ličnom iskustvu našeg tima i izvorima trećih strana. Iako su uloženi svi napori da se pruže tačne i pouzdane informacije, čitaoci treba da budu svjesni da je ovo subjektivna procjena. Ovaj članak nije plaćen niti sponzorisan od bilo kojeg proizvođača ili trgovca.