5. novembra 2007. Android je napravio prve korake u svijet i naše živote. Ovih dana se navršava 17 godina od kada je Google objavio prvu beta verziju operativnog sistema — softvera koji će oblikovati mobilnu industriju kakvu danas poznajemo. Gotovo dvije decenije kasnije, Android više nije novo dijete u bloku, to je praktično odrasla osoba i globalna sila sa preko tri milijarde aktivnih korisnika širom svijeta. Danas, vjerovatno dobar dio vas upravo čita ovaj članak na nekom uređaju koji pokreće upravo Android.
Da se vratimo 17 godina u nazad. Beta izdanje je bilo sirovo, neuglađeno i daleko od elegantnog Android softvera koji danas poznajemo. Međutim, čak i tada je bilo vrlo jasno da Android nije samo još jedan OS telefona; bio je pravi izazivač iOS-u, koji je izašao samo nekoliko mjeseci prije, u junu 2007., lansiranjem prve generacije iPhone-a.
Takođe je važno napomenuti da Google nije bio jedina sila iza Androida. Prva javna beta Android beta bila je dio veće najave koja je također predstavila Open Handset Alliance – koaliciju tehnoloških kompanija, uključujući Google, T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola i druge, koje su sve bile ujedinjene u cilju izgradnje platforma otvorenog koda.
„Pružajući programerima novi nivo otvorenosti koji im omogućava da rade više kolaborativno, Android će ubrzati tempo kojim nove i privlačne mobilne usluge postaju dostupne potrošačima“, stoji u saopštenju za javnost Open Handset Alliance koje je poslano 5. novembra. 2007.
Nakon najave i izdavanja prve beta verzije, prvi komercijalni Android telefon debitovao je godinu dana kasnije, 2008. Bio je to HTC Dream (poznatiji kao T-Mobile G1 u SAD). Telefon je imao Android 1.0 i imao ekran od 3,2 inča, procesor od 528MHz i kameru od 2MP.
Sada, godinama kasnije, neki od najboljih Android pametnih telefona mogu pratiti svoju istoriju do današnjih dana, prije 17 godina. Dok Android slavi svoju 17. godinu oko sunca, operativni sistem nastavlja da se razvija na uzbudljive načine.
U svom najnovijem izdanju, Android 15 se fokusira na mješavinu funkcija usmjerenih na privatnost i postepena poboljšanja kako bi se unaprijedlio korisničko iskustvo. Iako su mnoge od ovih promjena korisne i neophodne, one su suptilne, i osim ako niste duboko upoznati sa sitnijim detaljima Androida, možda nećete primijetiti veći pomak u odnosu na prethodne verzije. A opet, ne može svako izdanje biti prepuno značajnih poboljšanja.
U zaključku, s pojavom funkcija vođenih vještačkom inteligencijom, uzbudljivim novim hardverskim mogućnostima, rastućim pritiskom na privatnost i sigurnost korisnika i uređajima ekosistema koji nadopunjuju pametne telefone, Androidovo putovanje je daleko od kraja.
Dakle, evo još 17 godina inovacija i prefinjenosti. Sretan rođendan, Android.