Početna Recenzije Honor Honor Magic Vs, prelopnik sa dobrom autonomijom i ne tako dobrim kamerama

Honor Magic Vs, prelopnik sa dobrom autonomijom i ne tako dobrim kamerama

Pred nama je Honor Magic Vs preklopivi pametni telefon koji se sastoji od dvije horizontalno rasklopive polovine sa fleksibilnim OLED ekranom, koji, kada se rasklopi, postaje duplo veći, uzimajući oblik mini-tableta. Zapravo, značajno povećanje površine ekrana je glavni zadatak zbog kojeg su počeli da se proizvode ovako složene strukture. Uprkos naizgled identičnom dizajnu, svaki proizvođač svojim proizvodima daje ne samo jedinstvene softverske karakteristike, već i u veličini, težini i načinu rasklapanja postoje razlike.

Ovo je telefon veličine malo većeg pametnog telefona 160×73 mm. Samo duplo deblji kada se presavije (debljine oko 13 mm) i nešto teži (261 g), ali i dalje dovoljno kompaktan da udobno stane u džepove. Štaviše, spolja ima i ekran na cijelom prednjem panelu, i to punopravni, a ne neki dodatni, za mini-vidžete. U stvari, prednji ekran radi baš kao i svaki na konvencionalnom telefonu.

Uporedi cijene mobilnih telefona

Softverski, proizvođač još uvek nije iskoristio prednosti dvije preklopne polovine. Na primjer, u poziciji „laptop-a“, dakle, kada telefon preklopimo tako da čini slovo L, tastatura ne klizi nadolje, a polje za tekst se ne penje gore, čak ni u „matičnim“ aplikacijama kao što su SMS i bilješke. Ovo je veoma čudno, jer kod konkurenta Samsung Galaxy Z Fold 4, ovo je dostupno od prvog dana, i to je logično.

Kad već poredimo ova dva telefona, za razliku od Samsung Galaxy Z Fold 4 koji u sklopljenom stanju ima veliki zazor između polovina, kod Vs ga nema. Ovo je dobro: prvo, predmeti poput ključeva ili sitniša neće moći da upadnu i izgrebu ekran. Neće upadati ni prašina i prljavština. Sve ovo je poslijedica postojanja oboda po cijelom perimetru oko ekrana koji spriječava potpuni kontakt dijelova ekrana jedan sa drugim kada se presavije. Ali ovdje postoji i negativna strana ovakvog zatvaranja. Zbog tako čvrstog prijanjanja polovina i apsolutno glatkih širokih ravnih strana, teško ih je brzo otvoriti prstima. Na ulici u pokretu, ovo bi se jednog dana moglo tužno završiti – uređaj koji se teško rasklapa, sa klizavim stranama, lako se ispušta. A od pada na čvrstu podlogu ne može se očekivati ništa dobro.

Inače, za razliku od Galaxy Z Fold 4, ovde Zaštita od vode uopšte ne postoji. Kućište u plavoj boji takođe ima glatku poleđinu, koja bukvalno klizi sa bilo koje površine. Verzija u crnoj boji ima mat leđa i nije tako klizava. Kontrole su na uobičajenim mjestima, sve je dobro osmišljeno. Dugmad, postavljena na različite polovine u rasklopljenom stanju, kada su preklopljena, nalaze se na svojim mjestima ispod palca, kako smo več naviki kod konvencionalnog telefona. To je mala stvar, ali prilično važna. Kada su rasklopljeni, stereo zvučnici se takođe nalaze na različitim stranama, dajući efektniji zvuk. Dakle, ako ne uzmete u obzir ludu klizavost svih površina i nedostatak fiksacije polovina, u suprotnom je promišljena ergonomija Honor Magic Vs respektabilna.

Uređaj se proizvodi u plavoj i crnoj boji, a postoji i narandžasti od eko kože, ali je samo za kinesko tržište. Međutim, možda ne biste trebali biti razočarani, jer kožni pametni telefon nije tako praktičan. Od stalnog kontakta sa rukama, porozni materijal potamni, zaprlja i jako ga je teško održavati (pa imali ste nekada kožnu futrolu za telefon. Kako je izgledala poslije nekog vremena?).

EKRAN

Ekran Kada se otvori, postaje skoro kvadratni (odnos: 10,3:9), dobijajući veću površinu – dijagonala je 7,9″. Podržan je HDR10+. Uglovi gledanja su maksimalni, gama boja blizu sRGB je široka i nije vidljivo treperenje. Maksimalni nivo osvjetljenosti može da poraste iznad 800 cd/m². Prevlaka ekrana, naravno, nije tako tvrda kao uobičajeno staklo, ali ima odličan oleofobni premaz koji omogućava prstima da slobodno klize bez lijepljenja. Automatsko podešavanje svjetline radi adekvatno i na jakom suncu i u mraku.

Jedna og bojazni onih koji razmišljaju o kupovini sklopivih telefona je prisustvo nabora na preklopu. Primjetan je na isti način kao na Galaxy Z Fold 4. Možda će u početku to nervirati, ali se po prilično brzo naviknete na ovako nešto. Inače, ekran podržava Magic Pen, koli nije uključen u komplet i nema posebne utičnice za to u kućištu. Drugi ekran, spoljni, nije ništa lošiji po kvalitetu, a možda čak i bolji. Ovo je takođe OLED, ali sa tvrdim staklenim premazom, dijagonale 6,45 inča, koji podržava frekvenciju od 120 Hz i HDR10+. Ovde vršna osvjetljenost već dostiže 1200 cd / m². Rezolucija – 1080 × 2560, gustina piksela 431 ppi. Svjetao, visokokvalitetni ekran sa maksimalnim uglovima gledanja, koji se dobro čita na svakom, čak i najjačem suncu.

KAMERE

Na zadnjoj strani pametnog telefona smještene su tri kamere – glavna, širokougaona i telefoto – kombinovane su u jednu isturenu jedinicu. Glavni objektiv od 54 MP sa otvorom blende objektiva f/1,9 i autofokusom za detekciju faze, širokougaoni od 50 MP (f/2,0) takođe sa autofokusom i telefoto objektiv od 8 MP (f/2,4) sa 3x optičkim zumom. Tu je i PDAF i optička stabilizacija. Odnosno, sve tri kamere snimaju. Kamere su pristojne, ali ništa vrhunski. Glavni objektiv, zasnovan na senzoru Sony IMKS800 sa tehnologijom biniranja piksela, daje čistu i jasnu sliku pri jakom dnevnom svjetlu, bez šuma, sa dobrim detaljima i oštrinom. Ali što se oštrine tiče, primjetno je jasno vještačko preoštravanje – svakom najmanjem objektu se dodaje oštrina konture, a to je jasno vidljivo na mjestima gdje se nakupljaju mnoge strukture i teksture. Na pojedinačnim velikim objektima preoštrenje nije toliko primjetno, ali to ipak govori o kvalitetu snimanja uopšte. U uslovima slabog osvjetljenja, kamera pokvari oštrinu, smanjuje detalje, zamućenje se pojavljuje s vremena na vrijeme – utiče nedostatak stabilizatora. Boja je malo prezasićena, ali prijatna. Za makro fotografiju, pametni telefon koristi širokougaoni modul. Najslabiji je od tri što se tiče detalja, a generalno, kvalitet širokougaonog snimanja je ovde prilično prosječan. Ali telefoto je, naprotiv, zadovoljan jasnoćom i osvjetljenošću slike, koja ostaje dobro prepoznatljiva ne samo pri optičkom zumiranju (3x), već čak i pri maksimalnom digitalnom zumiranju (30x).

HARDVER I PERFORMANSE

Honor Magic Vs pokreće Snapdragon 8+ Gen 1, napravljen po 4 nm procesnoj tehnologiji. Ima osam procesorskih jezgara: jedno ARM Cortek-Ks2 jezgro sa taktom do 3,2 GHz, tri ARM Cortek-A710 jezgra do 2,8 GHz i četiri ARM Cortek-A510 jezgra do 2,0 GHz. Za grafiku je odgovoran GPU Adreno 730. RAM memorije može biti 8 ili 12 GB, skladišna je dostupna u varijantama 256 ili 512 GB. Proširenje putem memorijske kartice nije obezbjeđeno. Sa tako moćnim punjenjem, pametni telefon se lako nosi sa svim teškim igrama ili aplikacijama. Sudeći po niskom nivou zagrijavanja i prigušenja, programeri su očigledno malo „zadavili“ dio procesora, što je generalno dobro.

SOFTVER

Honor Magic Vs radi na Androidu 13 sa ljuskom MagicOS 7.1. Interfejs je svjež, ali su razlike u odnosu na šestu seriju minimalne. Nema mnogo razlika u dizajnu interfejsa, ali su dodate nove funkcije ekosistema i proširene su mogućnosti IOIO Assistant-a. Video se reprodukuje čak i na otvorenom ekranu sa ogromnim kaišima, dakle, za razliku od igrica koje zauzimaju cijelu korisnu površinu ekrana, filmovi nisu mnogo spektakularniji nego na bilo kom običnom pametnom telefonu. To je iz razloga gotovo kvadratnog izgleda ekrana u rasklopljenom stanju. Honor Magic Vs ima podršku za dvije nano-SIM kartice, postoji i e-SIM. Svi potrebni bežični moduli su postavljeni: NFC, Bluetooth 5.2, Vi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ak. Navigacioni modul radi sa glavnim sistemima: GPS (A-GPS), GLONASS, BeiDou i Galileo.

BATERIJA

Honor Magic Vs je dobio veliku bateriju od 5.000 mAh za sklopivi telefon. I ovo je odlično, jer su „preklopne školjke“ sada najzaostalije u pogledu autonomije: ne možete da ubacite veliku bateriju u tanku polovinu, a ogroman ekran troši mnogo energije. Na minimalnom nivou osvjetljenosti na velikom ekranu, kada gledate HD video, uređaj će trajati maksimalno 15 sati pri minimalnoj osvjetljenosti. U prosjeku, udobno – 13 sati. Čitanje teksta traje oko 16 sati, ne više. Igre imaju veliki raspon u zavisnosti od mnogih faktora, ali 7-8 sati bi takođe trebalo da bude dovoljno. Generalno, Honor Magic Vs je jedan od najboljih sklopivih modernih pametnih telefona u smislu autonomije. Zahvaljujući funkciji brzog punjenja SuperCharge i uključenom punjaču sa izlaznom snagom od 66W, pametni telefon se potpuno napuni za oko 50 minuta. Bežično punjenje nije podržano.

ZAKLJUČAK

Ovo je skup pametni telefon koji se može sklopiti u mini tablet, sa dobrom autonomijom i visokokvalitetnim ekranima, zvukom i visokim performansama. Ima i dovoljno nedostataka: nema zaštite od vlage, nema jasne fiksacije vrata u bilo kom položaju, nema podrške za vodeće standarde, na primjer, Vi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, bežično punjenje. Kamere snimaju na prosječnom nivou. Za cijenu Honor Magic Vs možete kupiti bilo koji od najskupljih foto vodećih, koji će sigurno bolje snimati. Ali cijene ovde, kao i kod drugih modela na preklop, očigledno nisu zasnovane na kamerama ili drugim klasičnim vrijednostima pametnih telefona, već zbog složenosti proizvodnje i jedinstvenosti proizvoda. Cijene će sigurno početi da opadaju u jednom trenutku, ali za sada će ovakvi uređaji privući tehnologe, inovatore i naravno, korisnike koji to sebi mogu priuštiti.

SPECIFIKACIJE Honor Magic Vs

Dimenzije160.3mm x 72.6mm (sklopljen) ili 141.5mm (rasklopljen) x 6.1mm (sklopljen) ili 12.9mm (rasklopljen)
Težina261 g
Ekran7.9 inča, OLED ScreenLarge
1984 x 2272 pixela
382 ppi
90 Hz
Kamera54 MP + 50 MP + 8 MP
K @ 30 fps Video Recording
16 MP prednja
Baterija5000 mAh
66W brzo punjenje
5W reverzibilno punjenje
OSAndroid 12
ProcesorQualcomm Snapdragon 8+ Gen1 Chipset
3.2 GHz, Octa Core
8 GB RAM
256 GB
Povezovost4G, 5G, VoLTE
Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
USB-C v3.1
info
Odricanje odgovornosti: Informacije navedene u ovom članku zasnovane su na ličnom iskustvu našeg tima i izvorima trećih strana. Iako su uloženi svi napori da se pruže tačne i pouzdane informacije, čitaoci treba da budu svjesni da je ovo subjektivna procjena. Ovaj članak nije plaćen niti sponzorisan od bilo kojeg proizvođača ili trgovca.