Od povratka Kirin procesora na Huawei telefone, kompanija ćuti o njihovom porijeklu, specifikacijama i nazivu. Ukratko, Huawei se ponaša kao da se Kirin nije ni vratio telefonima . Međutim, iz svih istraživanja se čini da se radi o modifikovanim ili novim čipsetima iz prošlosti napravljenim u kineskim SMIC tvornicama, koje Huawei sponzoriše i plaća za njihov razvoj. U isto vrijeme, trebalo bi da se radi o 7nm čipsetima , ali proizvođač će napraviti još jedan korak naprijed, a možda čak i dva.
Nedavno su se pojavili patenti za bolje proizvodne tehnologije, sa oznakom SAQP, s kojima bi Huawei i SMIC trebali proizvoditi svoje nadolazeće procesore. Prvobitno se mislilo da se samo novi 5nm čipsetovi mogu proizvoditi ovom tehnikom , ali najnovije vijesti govore da Huawei želi ići još dalje i pokušati proizvesti 3nm procesore koristeći SAQP . Mora se reći da, prema mišljenju stručnjaka, takva proizvodnja SAQP-a nije moguća u većim razmjerima. Zapravo, može biti problem pouzdano napraviti ovakve čipsetove.
5nm izgleda kao maksimum za koji bi Huawei i SMIC trebali biti sposobni. Manji čipovi već previše komplikuju proizvodnju, tada postaju neophodni uređaji za proizvodnju EUV, ali Huaweiju je zabranjen pristup već 5 godina, a Kina ih ne smije ni kupiti. Dakle, pitanje je da li je ovo samo želja ili su Huawei i SMIC zaista pronašli neko novo rješenje da naprave 3nm SAQP procesore koji bi mogli biti konkurentni.
U svakom slučaju, društvo nema izbora. Kineska vlada ulaže velika sredstva u Huawei, kladeći se da će u suštini proizvoditi opremu za cijelu zemlju. Operativni sistem HarmonyOS igra veliku ulogu za Kinu, na kraju krajeva, čak bi trebalo da zameni Windows za vladine računare u budućnosti. A pošto je američkim kompanijama sada očigledno zabranjeno i da uvoze procesore za računare, Huawei će morati brzo da razvije odgovarajuće čipsetove i za njih. Stoga nije iznenađujuće ako kompanija pokuša osmisliti tehnologije bez presedana kako bi ostala u igri i ispunila kineska očekivanja.