Početna Recenzije One OnePlus 12 recenzija: Najbolji OnePlus telefon!

OnePlus 12 recenzija: Najbolji OnePlus telefon!

Prošlo je 10 godina od objave prvog OnePlus modela, koji je sa pravom dobio nadimak ubica flagship telefona. OnePlus je postepeno postao jedan od lidera na tržištu mobilnih telefona. Tokom godina, brend je takođe razvio širok spektar uređaja niže klase. Međutim, usput je OnePlus izgubio dosta svog identiteta i postao samo još jedan podbrend – trenutno u vlasništvu OPPO-a.

Kontinuitet je odraz dizajna OnePlus 12. Novi model je vrlo sličan prethodnom, koji je zauzvrat bio poboljšana verzija OnePlus 10 Pro objavljenog prije njega. OnePlus je smislio poseban stil za svoju jedinicu kamere – koja telefonu daje osobnost, a prirodno je da ga proizvođač ne napušta. Prosto, jedan pogled na zadnju ploču i znamo o kome se radi, sve i da nema brend logoa na pokolpcu.

Uporedi cijene mobilnih telefona

DIZAJN I ERGONOMIJA

Sa dijagonalom ekrana od 6,82 inča i dimenzijama 163,3 x 75,8 x 9,2 mm, OnePlus 12 je takođe težak – 220 grama, što je 15 g više od 11. verzije . No, pogodnost daje zakrivljenost sa svih strana, čak je i prednje staklo blago zakrivljeno na dnu i na vrhu, što je važno uzeti u obzir pri odabiru. Prekidač za tihi način rada pomaknut je s desne strane na lijevu, kao kod prvog OnePlus-a, zbog čega morate koristiti drugu ruku.

OnePlus 12 recenzija: Najbolji OnePlus telefon!

OnePlus 12 je dostupan u nekoliko boja, a koliko možemo reći, samo zelena i crna imaju mat finiš umjesto sjajnog. OnePlus 12 je prilično klizav, pogotovo ako imate relativno suve dlanove, iako s druge strane uopšte ne privlači otiske prstiju. OnePlus tvrdi da je zadnje staklo Gorilla Glass 5.

Skener otiska prsta na ekranu je na optimalnoj visini. Optički je, ali radi trenutno i gotovo bez grešaka. OnePlus je također napustio davno zastarjeli i spori USB 2.0 port u korist USB 3.2 Gen1. Pametni telefon takođe ima infracrveni port, koji vam omogućava da kontrolišete televizore i drugu opremu.

Proizvođač s ponosom tvrdi IP65 zaštitu, iako je to samo otpornost na mlaz vode, ali ne i na potpuno uranjanje.

OnePlus 12 ima jednu od najboljih vibracija među svim pametnim telefonima, a taktilna povratna informacija je dobro integrisana u sistem – prilikom podešavanja osvetljenja, u meniju podešavanja, na listi pokrenutih aplikacija itd. Zvuk iz zvučnika je glasan i kvalitetan.

EKRAN

OnePlus 12 ima ekran od 6,82 inča sa najnovijom BOE X1 matricom, koja se može pohvaliti izvanrednim uglovima gledanja i rekordnom osvetljenošću od 4500 nita za pametne telefone. Ekran je prekriven kaljenim staklom Gorilla Glass Victus 2.

U postavkama možete odabrati rezoluciju ekrana od 2376×1080 za uštedu energije ili 3168×1440 za sliku najvišeg kvaliteta. Dostupni su i režimi boje sa podešavanjem temperature boje. Testovi pokazuju mogućnost prikaza 100% sRGB prostora boja i 98,5% DCI-P3.

Ali postoje pitanja u vezi deklarirane svjetline. Kada se podesi ručno, ekran proizvodi oko 650 nita po cijeloj površini, sa do 1700 nita pri jakom svjetlu u automatskom načinu rada. Na maloj svijetloj tački pri prikazivanju HDR sadržaja, DisplayMate stručnjaci su postigli skoro 2.700 nita. Kako i pod kojim uslovima se može snimiti navedenih 4500 nita nije poznato.

Ekran podržava LTPO tehnologiju, koja vam omogućava da dinamički mijenjate brzinu osvježavanja. Pri visokoj i srednjoj svjetlini, frekvencija pada na 1 Hz kada se prikazuje statična slika i brzo se povećava na 120 Hz ako dodirnete zaslon. Pri približno 35% svjetline frekvencija pada samo na 10 Hz, još niže – na 30, a pri niskoj svjetlini su stalno aktivni 120. Važno je da čak i ako odaberete visoku frekvenciju u postavkama u aplikacijama, ova opcija možda neće raditi Da biste to uradili, morate ručno da konfigurišete svaki program.

Proizvođač tvrdi različite medicinske potvrde o sigurnosti OnePlus 12 ekrana za oči. U praksi, sa PWM frekvencijom zatamnjenja od 2160 Hz, faktor talasanja pri visokoj svjetlini je oko 15%, a pri niskoj svjetlini je oko 20%.

KAMERE

Za glavnu kameru OnePlus 12 odabrani su novi senzor Sony LYT-808 od 50 megapiksela 1/1,4 inča i objektiv sa otvorom blende f/1,6, žižnom daljinom od 23 mm i optičkom stabilizacijom slike. Slijedi ultraširokougaona kamera od 48 MP sa Sony IMX581 senzorom i uglom gledanja od 114°, koja podržava autofokus i makro snimanje. OnePlus se konačno snašao da koristi TV kameru sa periskopskim sočivom. U ovom slučaju govorimo o OmniVision OV64B senzoru od 64 megapiksela i 3x optički zum (70 mm). Najavljen je i 13-kanalni multispektralni senzor za tačnost boja.

OnePlus 12 recenzija: Najbolji OnePlus telefon!

Glavna kamera pravi odlične fotografije sa dobrim detaljima, bez veštačkog izoštravanja, često sa preciznom reprodukcijom boja i širokim dinamičkim opsegom. Osim toga, u teškim slovima aktivira se agresivna redukcija šuma, što može rezultirati gubitkom detalja i volumena na slici.

Za glavnu kameru možete odabrati željenu žižnu daljinu (23 mm, 28 mm i 35 mm), ali ne postoji način da se prebacite između njih tokom snimanja. Očekivano, u režimu od 28 mm ili 35 mm, detalji su nešto lošiji, jer se zapravo koristi digitalni zum. Osim toga, prilikom prebacivanja, balans bijele boje se mijenja: ponekad slika postaje žuta, ponekad zelena. Noću, pod veštačkim osvetljenjem, slika može postati preterano topla.

Ultraširokougaona kamera je sposobna da napravi dobre makro snimke sa udaljenosti od oko 3 centimetra. Nema primjetne razlike u odnosu na prethodna dva modela. Ali televizijska kamera postala je glavno otkriće ovog pametnog telefona. Slike snimljene sa 3x zumom često nisu inferiorne u kvalitetu kadrova iz glavnog modula. Uz najavljeni 6x zum bez gubitaka, slike više nisu tako detaljne i oštre, ali čak ni njih nije sramota podijeliti na društvenim mrežama. Pri dobrom osvjetljenju možete pokušati snimati sa 10x zumom ako ne možete da se približite.

Sa video snimkom nije sve tako jasno. Postoji podrška za 8K pri 24 fps, ali samo na glavnoj kameri. Sva tri zadnja modula snimaju u 4K i 60 fps, ali ne možete se prebacivati ​​između njih u trenutku snimanja – samo pri 4K i 30 fps. Prednja kamera podržava maksimalno 4K pri 30 fps.

Što se tiče kvaliteta videa, generalno možemo primijetiti dobre detalje i svijetle boje, ali u pogledu dinamičkog raspona OnePlus 12 je inferiorniji od nekih vodećih modela poput iPhonea 15 Pro. A kada rotirate kameru, slika nije tako glatka koliko bismo željeli.

HARDVER I SOFTVER

Što se tiče hardvera, OnePlus je tradicionalno na najvišem nivou: procesor je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, LPDDR5X RAM do 24 GB i UFS 4.0 skladište do 1 TB. Proizvođač se takođe može pohvaliti jednim od najnaprednijih sistema hlađenja, koji omogućava pametnom telefonu da održi stabilne performanse tokom dugih sesija igranja.

Sve u interfejsu je brzo i glatko, tako da ostaje samo da procenite performanse uređaja samo u zadacima koji zahtevaju velike resurse. U MOBA igrama kao što su Honor of Kings i Wild Rift, pri visokim grafičkim postavkama, OnePlus 12 proizvodi stabilnih 120 fps sa gotovo savršeno glatkom grafikom. Kod Genshin Impacta dobijamo u prosjeku 58-59 fps, ali uz padove i do 50. Ipak, pametni telefon održava ove rezultate i nakon sat vremena, a zagrijavanje kućišta dostiže oko 42 stepena.

Međutim, igrači bi trebali biti oprezni, jer OnePlus ograničava maksimalnu brzinu kadrova na najmanjoj temperaturi. To je samo slučaj u nekim igrama proizvedenim prvenstveno u Kini, uključujući Genshin Impact. U ostalim zabavama koje zahtijevaju velike resurse, umjesto 60 fps, frekvencija pada na 50 ili čak niže.

BATERIJA I AUTONOMIJA

Kapacitet baterije je povećan sa 5000 na 5400 mAh u odnosu na prethodni model. Samo u praksi teško da ćete moći primijetiti razliku. Uz normalno korištenje bez igara, možete očekivati ​​oko 8 sati aktivnog vremena ispred ekrana. Za 20 minuta u Genshin Impact-u uređaj se isprazni za 8%, za 20 minuta u PUBG Mobile-u – za 6%, za 30 minuta u TikTok-u – za 4%, a pola sata gledanja 1080p videa troši oko 3%.

Pametni telefon podržava žičano punjenje snage 100 W i bežično punjenje snage 50 W, što nije bilo u OnePlus 11. Koristeći žicu iz priloženog adaptera, nadoknađuje 21% energije za 5 minuta, 44% za 10 minuta, 84% za 20 minuta, a potpuno punjenje traje skoro 27 minuta.

ZAKLJUČAK

Jedan od problema sa OnePlus 12 su velika očekivanja koja je sam proizvođač stvorio, obećavajući gotovo najbolji pametni telefon u istoriji. Svakako ima odličan ekran, čak i ako svjetlina ne odgovara deklariranom, napredan hardver, pristojne kamere, odličan odziv na vibracije i dobro trajanje baterije. Iako je na prvi pogled veoma sličan prethodnom modelu, moćne performanse ga postavljaju na prvo mjesto OnePlus telefona i u svakom slučaju zaslužuje epitet flagship ubice.

DETALJNE SPECIFIKACIJE ONEPLUS 12

OFICIJELNI VIDEO ONEPLUS 12

info
Odricanje odgovornosti: Informacije navedene u ovom članku zasnovane su na ličnom iskustvu našeg tima i izvorima trećih strana. Iako su uloženi svi napori da se pruže tačne i pouzdane informacije, čitaoci treba da budu svjesni da je ovo subjektivna procjena. Ovaj članak nije plaćen niti sponzorisan od bilo kojeg proizvođača ili trgovca.