Samsung je jučer zvanično predstavio Z Fold5. Nakon što su proteklih mjeseci curile informacije, donosimo par prvih medijskih recenzija o uređaju.
Izgled i ekrani
Vizuelno, petu generaciju Z Fold-a teško je razlikovati od četvrte. Glavna promjena je poboljšani dizajn šarki za koji CNET recenzent kaže da uklanja razmak između polovica ekrana kada se presavije. Zahvaljujući tome, pametni telefon je postao kompaktniji i bolje zaštićen od kvarova, jer mehanizam ima manje pokretnih dijelova. Zadržana zaštita od vode prema IPX8 standardu. S Pen olovka je također postala lakša i tanja, ali za nju još nije bilo mjesta u kućištu.
Uređaj je opremljen 6,2-inčnim Dynamic AMOLED 2X vanjskim panelom rezolucije 2316×904. Glavni ekran istog tipa sa dijagonalom od 7,6 inča ima rezoluciju 2176×1812 (373 ppi). U poređenju sa Z Fold4, njegova vršna svjetlina je povećana sa 1000 nita na 1750 nita. Obje matrice podržavaju 120Hz i zaštićene su Gorilla Glass Victus 2. Bora kada je rasklopljena je i dalje vidljiva, ali manje taktilna. Prema Marquezu Brownleeju iz MKBHD-a , u poređenju sa konkurentima kao što je Pixel Fold, vanjski ekran izgleda neprirodno izduženo.
Performanse i autonomija
Galaxy Z Fold5 je dobio Snapdragon 8 Gen 2 procesor, 12 GB RAM-a i do 1 TB interne memorije (UFS 4.0). Verzija čipseta je ista kao kod Galaxy S23: sa malo povećanom brzinom takta. Unaprijeđen je i sistem hlađenja: komora za isparavanje postala je 38% veća. Prema zapažanjima novinara Pocket-lint , gadget radi odličan posao sa scenarijima za više zadataka i igranjem igara.
Kapacitet baterije nije se promijenio od prošle godine: 4.400 mAh s podrškom za 25-vatno žičano punjenje i 15-vati bežično. Treba imati na umu da je telefon postao 10 grama lakši. Autonomija je neznatno poboljšana zahvaljujući efikasnijoj hardverskoj platformi.
Kamere i softver
Senzori su ovdje isti kao i u prethodnom modelu: glavni senzor (50 MP, f/1.8), telefoto (10 MP, 3x zum) i ultraširoki (12 MP, 123˚). Međutim, prema testiranju Tom’s Guide-a , telefoto snimci imaju bolju jasnoću i prirodnije boje od Z Fold4. Prednje kamere su takođe nepromenjene: spoljna (10 MP) i pod-ekran (4 MP) sa unutrašnje strane. Potonji se u velikoj mjeri oslanja na naknadnu obradu kako bi proizveo prihvatljive rezultate, uz pomoć snažnijeg hardvera.
Galaxy Z Fold5 koristi Android 13 sa ljuskom One UI 5.1.1. Optimiziran niz popularnih aplikacija uključujući Instagram, TikTok, YouTube. Kod njih je interfejs podeljen na dve polovine u otvorenom i poluotvorenom položaju pametnog telefona. Ekvivalent programske trake za desktop OS sada prikazuje do četiri nedavna uslužna programa, što olakšava obavljanje više zadataka i prebacivanje između njih. Najavljene su 4 godine velikih ažuriranja OS-a i 5 godina sigurnosnih ažuriranja.