Početna Recenzije Samsung Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne...

Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne kamere

Dvjesta hiljada preklopa, vrhunski materijali i zaštita od vlage, vodeći čipset specijalno za Samsung i dva svijetla ekrana – ovo je ono što nam nudi korejski gigant kada je u pitanju Samsung Galaxy Z Fold5.

U novoj generaciji, šarka je redizajnirana i ugrađen je snažniji i energetski efikasniji procesor, ali su debljina i dizajn u cijelini ostali približno isti.

Uporedi cijene mobilnih telefona
Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne kamere
Samsung Galaxy Z Fold5 ekran

DIZAJN I ERGONOMIJA

Za izradu karoserije korišteni su aluminijum, staklo i plastika. Smartfon je dostupan u pet boja: crnoj, krem, plavoj, sivoj i svijetlo plavoj.

Kada je preklopljen, pametni telefon ima dimenzije: 154,9 × 67,1 × 13,4 (V × Š × D) mm. Fold 5 može izgledati glomazan, ali je i dalje udoban za držanje. Jedina stvar koja može zbuniti je težina od 253 grama. Kada se rasklopi, dimenzije su već uporedive sa nekim vrlo malim tabletom: 154,9 × 129,9 × 6,1 (V × Š × D) mm. Istovremeno, ako pogledate pravo u ekran, nabor je praktično nevidljiv. Šarka je takođe redizajnirana. Najvažnije je da praznina kada se presavije nestane. Zbogom prašini između polovina. Zahvaljujući tome, postao je tanji za 3 mm. Fleksibilni ekran iznutra se sklapa u „šarku“ kada je zatvoren, čineći preklop u sredini manje uočljivim. A to vam omogućava da ga bezbjedno stavite u džep i ne brinete o mrvicama i prašini između polovina.

Na donjoj ivici su postavljeni zvučnik, konektor za punjenje i mikrofon. Na gornjoj ivici se nalazi još jedan zvučnik i dodatni mikrofoni. Ako pametni telefon držite otvorenim, na desnoj strani se nalazi dugme za jačinu zvuka i dugme za aktivaciju. Na lijevoj strani je slot za SIM karticu. Ako sklopite uređaj, sve će biti na jednoj strani. Skener otiska prsta je brz, ali griješi, pa je najbolje postaviti otključavanje licem.

Na prednjoj strani, rubovi kućišta vire. Očigledno, ovo je učinjeno kako bi se zaštitio ekran ako se pametni telefon iznenada zatvori. Sam ekran je ravan. Prednja kamera je postavljena na desnoj polovini. Sakriven je u statusnoj traci.

Dodatni ekran je takođe ravan; i on i glavni ekran su dobili film iz kutije. Prednja kamera je postavljena na tačku u sredini.

Novi model je lakši od modela koji zamjenjuje, plus manji u svim smjerovima. Važna razlika je u debljini – šarka je sada 13,4 mm, a ne 15,8 mm.

Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne kamere
Samsung Galaxy Z Fold5 izgled

EKRAN

Glavni ekran ima dijagonalu od 7,6 inča Dynamic AMOLED matricu. Osim toga, ekran je dobio HDR10+ standard, koji proširuje raspon boja. Ovo čini prikaz boja preciznijim. Rezolucija je 1812 x 2176. Generalno, ovo je dovoljno, slika je jasna i detaljna.

Margina svjetline je dobra. Jedina stvar je da pri minimalnoj svjetlini ekran zapravo postaje crn. Stoga, korištenje pri dobrom osvjetljenju na minimumu neće raditi u cilju uštede baterije. Brzina osvježavanja je 120Hz i to je primjetno. Ekran je veoma gladak. Vibracije su meke i ne smetaju.

Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne kamere
Samsung Galaxy Z Fold5 ekran

Ekran se preklapa, ali ono što je izvanredno je da je pregib u sredini nevidljiv kada se Galaxy Z Fold5 rasklopi. Nema ometanja. Zahvaljujući čvrstoj šarki, pametni telefon se može saviti na način koji je udoban i zadržat će svoj oblik. Jedini nedostatak je što ima odsjaja, a ugao gledanja morate odabrati tako da boje svuda izgledaju isto. Takođe zbog činjenice da je ekran preklopiv, tastatura je podjeljena na dva dijela. Izgleda čudno i nezgodno, ali ako bolje razmislite, raspored ostaje isti, iste dugmiće pritiskate prstima, tako da je samo stvar vanjskog dizajna.

Sa donje strane, Galaxy Z Fold5 više liči na računar sa svojim pomoćnim karticama – tamo se nalaze glavne ikone koje mogu biti potrebne kada koristite pametni telefon.

Dodatni ekran je veoma uzak, što je neobično, ali je ekran u cijelini udoban i može se koristiti jednom rukom. Ima Super AMOLED matricu dijagonale 6,2 inča. Nije Dynamic, nema ni HDR-a, ali takva matrica je dovoljna da slika bude svjetla i prirodna. Rezolucije je 904 x 2316, što je dovoljno za jasnoću. Da, ako nađete grešku i pogledate svaki milimetar, pikseli će biti vidljivi, ali to ni na koji način neće utjecati na rad. Osvjetljenost je i ovde u redu. Rezerva je velika, u najmanju ruku je čak i malo svjetlija od glavnog ekrana. Takođe ima brzinu osvježavanja od 120Hz, što čini ekran brzim i glatkim. Reakcija na vibracije je blaga, ali uvjek je možete isključiti ako želite.

HARDVER I SOFTVER

Galaxy Z Fold5 koristi isti Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 za Galaxy procesor kao Galaxy S23 Ultra, sa 12 GB RAM-a i 256 GB, 512 GB ili 1 TB internog prostora za pohranu. Izuzetno je moćan, a čini se i vrlo efikasan.

Ovo je pravi vodeći telefon koji će se rado nositi s najnovijim igrama, a u njima možete uživati ​​na ekranu skoro veličine tableta na uređaju koji se sklapa tako da stane u vaš džep. Možda zvuči kao vrlo očigledna prednost, ali ne može se precijeniti koliko je ovo još uvijek futuristički. Z Fold5 se direktno nadmeće sa Galaxy S23 Ultra u snazi ​​i koristi isti softver, ostavljajući vam odluku da donesete odluku: odabrati telefon sa preklopnim ekranom ili ne. Z Fold5 je prava alternativa Samsungovom masivnom nesklopivom telefonu kada su u pitanju performanse i softver, i — na sreću — nema pogrešne odluke. Ali ako puno obavljate više zadataka, onda je Z Fold5 pravi način.

Galaxy Z Fold5 ima Android 13 sa instaliranim Samsungovim One UI 5.1.1, zajedno sa sigurnosnim ažuriranjem od 1. jula. Samsung je jedva dotakao softver, tako da izgleda i izgleda izuzetno slično Galaxy Z Fold4 i Galaxy S23 seriji. Najznačajnija promjena je na traci zadataka, koja sada prikazuje do četiri najnovije aplikacije umjesto dvije. Traka zadataka je najkorisnija da omogući višezadaćnost Z Fold5, gdje se aplikacije mogu prevući na glavni ekran.

Telefon može istovremeno pokrenuti tri aplikacije plus plutajući prozor. Kada je pokrenuto više od jedne aplikacije preko cijelog ekrana, jednu možete brzo pretvoriti u plutajući prozor, a sviđaju mi ​​se Samsungovi pokreti zumiranja prstima u cijelom sistemu, koji su fluidni i praćeni glatkim animacijama. Postoji nova funkcija prevlačenja i ispuštanja, gde možete uzeti fotografiju iz galerije i prevući je u novi Samsung Notes fajl, što će biti od pomoći samo ako koristite Samsung Notes i priložite mnogo fotografija.

KAMERE

Ako izbrojimo sve kamere u Samsung Z Fold5, dobijamo čak 5 različitih modula. Tri sočiva glavne kamere, još jedno je sakriveno ispod ekrana kada je rasklopljeno, a uobičajeni selfi modul kada je preklopljeno. Set je pristojan, rezultat je zanimljiv za pogledati.

Zadnje glavno sočivo ima rezoluciju od 50 megapiksela i otvor blende f/1.8 sa optičkom stabilizacijom (OIS). Krajnji rezultat su jasne slike spremne za društvene mreže, ali boje mogu biti prezasićene, stvarajući neujednačene tonove.

Super širokougaoni objektiv od 10 megapiksela sa otvorom blende f/2.2 dobro radi kada snimate pejzaže ili subjekte izbliza, ali je nešto inferiorniji od najboljih kamera na drugim pametnim telefonima.

Telefoto kamera od 10 megapiksela sa otvorom blende f/2.4 i optičkim zumom od 3x i OIS-om daje dobre rezultate, ali opšti utisak je da kamere na Z Fold 5 ne pružaju značajno poboljšanje u odnosu na Z Fold 3 koji je izašao prije dvije godine!

Za selfije je odlična kamera od 10 MP na prednjoj strani, a zahvaljujući vanjskom ekranu možete koristiti zadnje kamere za selfije. Međutim, kamera ispod ekrana ostaje problem i njen kvalitet je ograničen, pa se preporučuje da je koristite više za video pozive.

Sve u svemu, uprkos specifikacijama, možemo reći da kvalitet fotografija Z Fold5 ne opravdava njegovu visoku cijenu.

Samsung Galaxy Z Fold5 recenzija: Impresivan ekran vodeći čip i manje moćne kamere
Samsung Galaxy Z Fold5 kamere

BATERIJA

Qualcommov Snapdragon 8 Gen 2 čipset, koji pokreće Z Fold5, zaslužuje pažnju kao jedan od najizbalansiranih čipova u njihovoj istoriji. Ovaj čip je energetski visoko efikasan, što Z Fold5 čini pogodnim za cjelodnevnu upotrebu daleko od električne utičnice, iako njegovo punjenje možda neće trajati dva puna dana. Ovo ima savršenog smisla, posebno imajući u vidu da postoje dva prekrasna ekrana.

U PC Mark testu performansi baterije, Z Fold5 je postigao vrijeme rada od 11 sati i 10 minuta, što je sat vremena kraće od S23 Ultra. Kapacitet baterije Z Fold5 je 4.400 mAh, dok je kapacitet baterije S23 Ultra 5.000 mAh.

Uređaj dolazi samo sa USB-C kablom, tako da će vlasnici morati da kupe dodatno napajanje od 25W za punjenje uređaja maksimalnom brzinom. Po savremenim standardima, ovo nije najbrže punjenje, jer se samo 28% punjenja može postići za 15 minuta, a 56% za 30 minuta.

Takođe je važno napomenuti da Z Fold5 podržava Qi bežično punjenje, što vam omogućava da punite kompatibilne bežične slušalice ili druge uređaje za obrnuto punjenje direktno na njegovoj površini.

ZAKLJUČAK

Galaxy Z Fold5 zasigurno ostaje lider među sklopivim uređajima u obliku knjige, uprkos konkurenciji Google, Huawei, Vivo i Xiaomi. Iako ove kompanije možda guraju napredniji hardver, glavna prednost Z Fold5 leži u njegovom softveru. Jedno korisničko sučelje je značajna prednost i vrlo koristan alat koji je superioran u odnosu na konkurenciju. Uprkos visokoj cijeni, ako ste voljni da to trpite, bićete počašćeni izvanrednim performansama, cjelodnevnim trajanjem baterije, kvalitetnim zvučnicima i, naravno, impresivnim sklopivim ekranom koji je vrlo upotrebljiv.

Međutim, ako vam se ne sviđa tanak vanjski ekran, preklopljena veličina uređaja ili skromnije foto mogućnosti, možda biste trebali razmisliti o tome koliko vam je stvarno potreban telefon ovog tipa.

Samsung Galaxy Z Fold5 SPECIFIKACIJE

Dijagonala ekrana:7.6″
Rezolucija:2176 x 1812
Karakteristike ekrana:Glavni ekran • Gustina ekrana: ~373 ppi • Osvežavanje ekrana: 120Hz • Rezolucija: 2176 x 1818 • Foldable Dynamic AMOLED 2X • HDR10+ Preklopni ekran • Gustina ekrana: ~401 ppi • Dijagonala ekrana: 6.2″ • Rezolucija: 2316 x 904 • Osvežavanje ekrana: 120Hz • Odnos stranica: 23.1:9 • Dynamic AMOLED 2X • Corning Gorilla Glass Victus+
Rezolucija :Full HD+
Verzija operativnog sistema:Android 13, One UI 5.1
RAM memorija:12 GB
Opis procesora:Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510)
Čipset:Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
Interna memorija:256 GB
Grafika:Adreno 740
Proširenje interne memorije:Bez mogućnosti proširenja
Zadnja kamera:50 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
Stabilizacija:Elektronska (EIS) i Optička stabilizacija (OIS)
Opis zadnje kamere:50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm Features: LED flash, HDR, panorama Video: 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+
Opis prednje kamere:4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm Features: HDR Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
Senzori:• Čitač otiska prsta (bočno montiran) • Akcelerometar • Žiroskop • Senzor za blizinu • Kompas • Barometar • Samsung DeX • Samsung Pay (sertifikovani Visa, MasterCard)
Opis Bluetooth:5.3, A2DP, LE, aptX HD
Opis GPS:GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
Opis WiFi:Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct
Radio:Ne
Interfejs za punjenje:USB-C
NFC:Da
Izlaz za slušalice:Ne
Snaga brzog punjenja:25 W
Snaga bežičnog punjenja:Brzo punjenje 15W
Otpornost na prašinu i vodu:IPX8
Kapacitet baterije:4400 mAh
SIM slot:Dual SIM
SIM slot tip:2 Nano SIM + 1 eSIM
2G mreža:Da
3G mreža:Da
4G (LTE):Da
5G mreža:Da
Dimenzije:Sklopljen: 158.5 x 67.5 x 14.5-16 mm Rasklopljen: 158.5 x 128.5 x 6.5 mm
Masa:275 g

Samsung Galaxy Z Fold5 OFICIJELNI VIDEO

info
Odricanje odgovornosti: Informacije navedene u ovom članku zasnovane su na ličnom iskustvu našeg tima i izvorima trećih strana. Iako su uloženi svi napori da se pruže tačne i pouzdane informacije, čitaoci treba da budu svjesni da je ovo subjektivna procjena. Ovaj članak nije plaćen niti sponzorisan od bilo kojeg proizvođača ili trgovca.