Vjerovatno ste već upoznati sa SIM karticom – malom karticom koja se koristi za povezivanje na mobilnu mrežu vašeg operatera – ali poslednjih godina proizvođači pametnih telefona i operateri su počeli da ih zamenjuju nečim što se zove eSIM.
“e” u eSIM-u znači “embedded”, što ima smisla jer je ovo SIM kartica koja ostaje u vašem telefonu i ne može se ukloniti. Obavlja istu funkciju kao tradicionalna SIM kartica, ali ima potencijal da učini stvari mnogo jednostavnijim za većinu korisnika pametnih telefona. Gotovo svaki novi telefon koji danas kupite ima eSIM tehnologiju, a uskoro bi eSIM-ovi mogli postati standard, s fizičkim SIM karticama koje će postepeno nestajati iz upotrebe.
Ugrađena SIM kartica, poznata i kao eSIM, je SIM kartica koja je ugrađena u vaš pametni telefon i ne može se ukloniti. Obavlja istu funkciju kao i tradicionalna SIM kartica, osim što je programibilna i fizički povezana na matičnu ploču vašeg pametnog telefona.
Ovo na prvi pogled može izgledati problematično. Na primjer, kada putujete u inostranstvo koristeći telefone sa izmjenjivim SIM karticama, možete zamijeniti SIM karticu drugog operatera da biste dobili lokalnu pokrivenost i izbjegli plaćanje naknade za roming od svog primarnog operatera. Isto tako, ako želite promijeniti lokalnog operatera, ali zadržati telefon, SIM kartica koja se može ukloniti može se izvaditi i lako zamijeniti novom za nekoliko sekundi. Vaš prvi utisak može biti da je to nemoguće sa eSIM-om.
Međutim, eSIM tehnologija zapravo čini promjenu operatera još lakšim, barem u teoriji. Umjesto da čekate slanje nove SIM kartice ili idete u lokalnu prodavnicu da biste je preuzeli, možete izvršiti prebacivanje direktno na svom telefonu unosom informacija od svog mobilnog operatera — često samo skeniranjem QR koda kamerom pametnog telefona . Ako vaš pametni telefon ima eSIM unutra, u postavkama ćete pronaći opcije koje vam omogućavaju da konfigurišete svoj eSIM , prelazite između linija i operatera i upravljate svojim nalozima. Ako ste korisnik sa dvije SIM kartice , eSIM tehnologija može čak podržavati više naloga — a prebacivanje između njih je super jednostavno.
Svi glavni proizvođači telefona sada nude eSIM tehnologiju u svojim telefonima: Apple iPhone uređaji je imaju (uključujući, naravno, nedavno objavljeni iPhone 15), Samsung Galaxy uređaji je imaju, Google Pixel telefoni imaju, a vodeći Motorola telefoni imaju je. Ako kupite novi telefon, velike su šanse da ćete imati eSIM funkcionalnost na dlanu.