Početna Vijesti Zašto baterija na modernim pametnim telefonima traje samo jedan dan?

Zašto baterija na modernim pametnim telefonima traje samo jedan dan?

Mobilni telefoni uobičajeni su dio naših života. Imaju puno potrebnih komponenti, a jedna od njih je baterija. To ujedno predstavlja i najveći problem. Trajanje baterije i dalje se kreće oko granice od jednog dana, a punjenje preko noći uobičajena je praksa za veliki broj korisnika. Zašto je to tako? Pametni telefoni postoje već nekoliko godina i još uvijek nam izdrže samo jedan dan s punjenjem. Gdje je skriveni problem?

Današnja situacija

Uporedi cijene mobilnih telefona

Danas imamo pametne telefone s velikim Quad HD + ekrane, iznimno snažne procesore i pametne softverske naprave. Sama mobilna mreža također je doživjela evoluciju, koja je nekoliko puta brža od one koju smo koristili prije nekoliko godina. Tehnologija napreduje, a mi još uvijek punimo svoje mobilne telefone svaki dan. Klasični mobiteli s tipkama trajali su nekoliko dana s jednim punjenjem.

Naravno, danas imamo nekoliko modela koji s punjenjem mogu trajati više od dva dana. Kapacitet baterije se također povećavao tokom godina i danas obično vidimo da se kapaciteti kreću na nivou 5000 mAh a čipseti postaju sve učinkovitiji. Povećanje kapaciteta baterije zvuči jednostavno, ali kako se povećava broj mAh, tako raste i veličina same komponente telefona.

Korištenje višegodišnje tehnologije

Današnji pametni telefoni i većina prijenosnih elektroničkih uređaja koriste baterije temeljene na tehnologiji iz 80-ih i 90-ih. Upravo to predstavlja najveći problem koji muči mnoge današnje korisnike. Rješenje je razvoj nove tehnologije za baterije. Već smo čuli za nekoliko inovacija, ali ovako nešto još nismo vidjeli u praksi. Razvoj nove vrste baterija je, primjerice, iznimno spor u usporedbi s razvojem procesora ili kamera pametnih telefona

Već se šuška o se o razvoju takozvanih “slaganih baterija”. Biće to doslovno nekoliko ćelija naslaganih jedna na drugu kako bi se postigao veći konačni kapacitet s istim fizičkim dimenzijama. No, od ove tehnologije ne treba polagati velike nade – kapacitet će se povećati za cca samo za 10%. Ali to je određeni iskorak, jer na današnje gabarite 5000 mAh kapaciteta može stati baterija 5500 mAh.

Jedno od rješenja za produžavanje vijeka trajanja baterije je naravno i kupovina power bank-a koji će vaš pametni telefon snabdjeti energijom kada zatreba.

Bolje zvuče “fiksne baterije”. Trenutačno korišteni akumulatori koriste dvije metalne elektrode u tečnom elektrolitu. Čestice jna kreću se između ovih elektroda tokom pražnjenja i punjenja. Čvrste baterije ne bi bile napravljene od tečnog elektrolita. Kao što im ime govori, zamijenio bi ga čvrsti komad metala ili legure.

Nova tehnologija bi omogućila stvaranje tanjih baterija ili značajno povećanje njihovog kapaciteta uz zadržavanje istih fizičkih dimenzija. Koristio bi se grafen koji je izuzetno tanak. Izvrstan je vodič električne energije, ali i topline. Istovremeno zadržava visok stepen tvrdoće i čvrstoće. U usporedbi s današnjim litijum-jnskim baterijama, grafenske baterije bi nudile 60% više kapaciteta uz zadržavanje istih dimenzija.

Zašto ih onda nemamo u današnjoj elektronici? Unatoč činjenici da je grafen izvrstan materijal za proizvodnju baterija, postoje značajne prepreke. Masovna proizvodnja grafena je vrlo teška i skupa. Stoga se, prema našim trenutnim saznanjima, pametni telefon s grafenskom baterijom ne smatra izvodljivim. Najbolje što trenutno možemo napraviti su hibridne grafen/litijuske baterije.

Ovakva baterija već postoji,a li je tenutna cijena poprilično visoka, pa bi upotreba značajno poskupila cijenu koštanja pametnih telefona što bi u konačnici i obeshrabrilo gotovo sve potencijalne kupce od njihove kupovine. Na baterije koje pružaju znatno bolji vijek trajanja po punjenju moraćemo pričekati koju godinu.

info
Odricanje odgovornosti: Informacije navedene u ovom članku zasnovane su na ličnom iskustvu našeg tima i izvorima trećih strana. Iako su uloženi svi napori da se pruže tačne i pouzdane informacije, čitaoci treba da budu svjesni da je ovo subjektivna procjena. Ovaj članak nije plaćen niti sponzorisan od bilo kojeg proizvođača ili trgovca.